Webstránka zadarmo: prečo ju (ne)mať?

Prečo platiť za niečo, čo môžem mať inde zadarmo, možno si poviete. Problém je ale v tom, že nedostanete rovnakú službu. Weby zadarmo sa totiž od tých platených výrazne líšia.

Prečo (ne)mať web zadarmo

Weby zadarmo majú jednu výhodu. K tomu ale mnoho nevýhod

Web zadarmo má jedno nesporné plus – nestojí vás vôbec nič. S pomocou mnohých sprostredkovateľov si dnes môžete založiť webové stránky úplne zadarmo. Nezaplatíte za nich ani cent, len sa musíte zmieriť s niekoľkými nevýhodami.. A že ich nie je práve málo si ukážeme teraz:

 

1. Web zadarmo býva ťažko dohľadateľný

Keď si zaobstaráte web zadarmo, bude mať približne takúto podobu: www.mamwebzadarmo.sk/klient485905/murartomas.html. A takéto stránky sú takmer nedohľadateľné v našich bežných vyhľadávačoch (Google, Zoznam).Musel by sa stať zázrak, aby sa niekomu po zadaní súvisejúcich slov ukázal návrh práve vašej stránky.

Ak by ste na takéto stránky umiestnili prezentáciu svojej firmy, neostávalo by klientom než naťukať celý web z vizitky do adresového políčka. A to si väčšina z nich dvakrát rozmyslí.

Keď si ale kúpite vlastnú doménu, môžete mať jednoduchú adresu v štýle www.murartomas.sk. Bude vás stáť zhruba 6 € na rok a na vizitke sa bude pekne vynímať. Ak navyše zapracujete na obsahu stránok, môžete sa zobrazovať vo výsledkoch vyhľadávania i na popredných miestach.

2. Odlišný e-mail nepôsobí dôveryhodne

Ak podnikáte a potenciálnu klientelu oslovujete aj prostredníctvom internetu, kontaktuje vás mnoho zákazníkov prostredníctvom e-mailu. Ak máte vlastnú doménu, bude mať vaša e-mailová schránka napr. túto podobu: anton@murartomas.sk. Za zavináčom bude vaša doména a vďaka tomu budete každým e-mailom propagovať svoju značku.

Môžete ale podnikať i s bezplatným e-mailom, ktorý robí reklamu niekomu inému, a používať napr.anton.novotny123@zoznam.sk. Sami sa ale zamyslite nad tým, aký by na vás podobná adresa urobila dojem.

3. Webhosting zadarmo nemusí mať garantovanú prevádzku

Ak majú vaše stránky úspešne slúžiť svojmu účelu, potrebujú profesionálny webhosting. Je to priestor v počítači, ktorý obsahuje vaše webové stránky a je neustále pripojený k internetu. Vďaka tomu máte garantovanú nonstop prevádzku a nestane sa, že vaše stránky na nejaký čas z online sveta zmiznú. Pri službách zadarmo sa to samozrejme stať môže.

TIP: Webhosting dnes nie je drahý, u nás ho môžete mať už za 0,79 € mesačne.

4. Technická podpora webov zadarmo je skôr sporadická a nevyrieši každý problém včas

Keď si zaobstaráte webové stránky zadarmo a budete mať s ich správou problémy, nemôžete očakávať, že vám technická podpora ihneď pomôže. Obzvlášť pri prevádzke e-shopu môže byť taký výpadok v piatok večer v dobe pred Vianocami veľmi nepríjemnou záležitosťou.

Ak ale máte svoju doménu a webhosting, stačí sa obrátiť na zákaznícku podporu a náprava je vykonaná obratom. Volať a písať pritom môžete kedykoľvek – 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

5. Úpravy sú zložité

Weby zadarmo sa tvoria jednoducho pomocou intuitívneho rozhrania. To je plus. Nevýhodou sú ale pomerne pevné hranice, za ktoré nemôžete ísť, ak vám šablóna a prednastavené možnosti nevyhovujú. Ak sa vaše podnikanie rozšíri, môžete mať veľký problém nové produkty či služby zapracovať do súčasného dizajnu. A na pomoc poskytovateľa sa príliš spoliehať nemôžete, individuálne úpravy bývajú náročné a draho sa za nich platí.

TIP: Chcete i napriek tomu bezplatný web? V súčasnosti si u nás môžete vytvoriť webové stránky zadarmo k registrácii sk domény.

Kedy sa webstránka zadarmo oplatí?

Aby sme príliš nebrojili proti bezplatnému zriaďovaniu webových stránok – mnohokrát má svoje opodstatnenie. Web zadarmo si môžete zaobstarať napríklad vtedy, keď si chcete založiť len osobný blog. I ten sa ale po čase môže rozrásť a získať pravidelné publikum alebo prípadné zákazky. Vždy je tak na začiatku dôležité zvážiť, ako to vidíte so svojimi stránkami v budúcnosti. Ide o pokus, ktorý plánujete za rok možno ukončiť alebo chcete vybudovať úspešný web, ktorý sa bude naďalej rozvíjať? Odpoveď už je na vás.

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 4.8/5

Počet hlasov: 5