Registrácia domény: ako vybrať názov domény? Odpovedáme na 3 najčastejšie otázky

Chcete si kúpiť doménu, ale neviete, akú vybrať? Pomôžeme vám s rozhodovaním. Zvoliť správnu adresu je dôležité. Dobrá doména predáva tovar či služby takmer sama. Naopak, nevhodný názov domény môže zákazníkov odradiť alebo spôsobiť, že vás ľudia na internete ani nenájdu.

Akú doménu vybrať

Ako vyzerá dobrá doména?

Je krátka. Ideálne by nemala mať vaša adresa viac ako dve až tri slová. Pri dĺžke domény väčšinou platí, že čím kratšia, tým lepšia.
Nepletie sa s inou adresou. Vhodne zvolená doména by nemala byť zameniteľná za inú, a rozhodne by sa nemala pliesť s konkurenciou. Vyhnite sa preto názvom, ktoré asociujú niečo alebo niekoho iného.
Je ľahko zapamätateľná. Keď adresu poviete kamarátovi, mal by si na ňu doma ľahko spomenúť. Skvelo funguje, keď je doména vtipná alebo niečím zaujímavá. Ale to sa ľahko hovorí a väčšinou ťažko vymýšľa.
Je dobre zrozumiteľná. Ak niekto počuje názov vašich stránok, nemal by dlho tápať nad tým ako sa to vlastne píše. Potenciálne nebezpečné sú tak všetky skratky a cudzojazyčné názvy, ktoré majú inú výslovnosť než písanú podobu.
Je výstižná – to znamená, že súvisí s vaším odborom. Názov vašich stránok by mal odkazovať na činnosť, ktorou sa na webe zaoberáte. Ak si vyberiete doménu, ktorá neobsahuje kľúčové slová z vášho odboru, mali by ste zvoliť taký názov, ktorý to povie jasne i bez nich. Napríklad www.namiesto.sk môže byť názvom obchodu s psími potrebami a www.vsetkonajlepsie.sk e-shopom s darčekovými predmetmi.

3 najčastejšie otázky spojené s výberom domény

Akú doménu mám vybrať – s pomlčkou alebo bez nej?

Najlepšie je kúpiť obe verzie. Vyhnete sa tak prípadnému naťahovaniu s konkurenciou a nestratíte potenciálnych zákazníkov, ktorí váš názov napísali inak.

Ktorá koncovka je najlepšia?

Na slovenskom trhu stále hrá prím koncovka sk. Ak ale máte podnikateľské ambície týkajúce sa i zahraničia, nie je od veci pouvažovať i o ďalších možnostiach. Môžete si tiež kúpiť viacero domén s rovnakým názvom a rôznou koncovkou preventívne aby ste tak predišli možnosti parazitovania na vašej značke.

Mám kúpiť doménu s diakritikou alebo bez nej?

Používatelia internetu sú zvyknutí písať adresy bez diakritiky, preto je (aspoň v súčasnosti) lepšie používať jednoduchšie názvy a nenarušovať tradíciu. Prípadne si môžete zakúpiť obe adresy a verziu s diakritikou mať pripravenú v zálohe.

Ešte neviete aký názov je pre vás ten pravý? Vyskúšajte náš generátor doménových mien. Stačí zadať pár slov, ktoré váš biznis alebo zámer vystihujú a generátor vám ponúkne ich rôzne varianty.

Hodnotenie článku

Priemerné hodnotenie: 3.9/5

Počet hlasov: 7