RSS kanál (používa sa aj názov RSS feed) má podobu XML kódu, ktorý tzv. RSS čítačkám predá informáciu o tom, že na webovej stránke bol zverejnený nový článok. Rozpoznáte ho podľa oranžovej ikony symbolizujúcej vysielanie. Ikonka odkazuje na adresu kanálu. Kanál si používateľ pridá do tzv. Čítačky. Môže tak automaticky odoberať jeho obsah bez nutnosti kontrolovať, či na webe vyšiel nový článok. RSS je užitočný najmä pre majiteľov blogov a webových magazínov. Pomáha udržiavať pravidelných čitateľov.
Majitelia statických stránok bez redakčného systému musia pre tvorbu RSS feedu ručne zapisovať informácie do súboru, alebo využiť externé služby. Ak je váš web postavený na redakčnom systéme WordPress, RSS je priamo zabudovaný v ňom.
Každý WordPress web už má od základu nastavené RSS kanály a sám ich aktualizuje hneď, keď vyjde nový článok. V administrácii túto funkciu ani prehľad jednotlivých kanálov neuvidíte. Našťastie je štruktúra a logika celého RSS vo WordPresse dobre pochopiteľná. To si ukážeme nižšie.
Ako RSS vo WordPresse nastaviť?
Ak chcete umožniť čitateľom svojho webu odoberať všetky novinky nezávisle na kategórii, máte k dispozícii hlavný feed. Ten sa nachádza na adresách nižšie, pričom adresu, pre ukážku napr. inSmart.cz, nahraďte adresou svojho webu. Odporúčaným variantom je druhý v poradí, ktorý využíva štandard RSS 2.0.
Základný odkaz |
Ak používate trvalé odkazy |
http://insmart.sk/?feed=rss |
http://insmart.sk/feed/ |
http://insmart.sk/?feed=rss2 |
http://insmart.sk/feed/ |
http://insmart.sk/?feed=rdf |
http://insmart.sk/feed/rdf/ |
http://insmart.cz/?feed=atom |
http://insmart.cz/feed/atom/ |
Pre ľahší prístup k RSS, odporúčame odkaz na kanál umiestniť napr. do pätičky webstránky.
RSS rubriky, štítky a komentáre vo WordPresse
Vyššie sme uviedli ako vstúpiť do RSS celého webu. WordPress však dokáže s kanálmi pracovať aj jednotlivo. Dokáže vytvárať feedy pre jednotlivé štítky, rubriky, vyhľadávanie, autorov i komentáre. Ich adresy sa podobajú na tie vyššie uvedené, líši sa len prvá časť.
Odkaz na RSS rubriku
Pre zverejnenie odkazu na kategóriu „Články“ na vašom webe bude adresa vyzerať takto
http://mojwordpressweb.sk/rubrika/clanky/feed
Odkaz na RSS kanál autora
Čitatelia môžu chcieť odoberať články len konkrétneho autora blogu alebo webového magazínu. V tomto prípade je adresa nasledujúca:
http://mojwordpressweb.sk/author/menoautora/feed/
Odkaz na RSS štítky
Štítok slúži na vytvorenie RSS kanálu s vybranými príspevkami. Využijete ich napr. v prípade, že má váš web partnerstvo s inou stránkou a vy na webe chcete zobrazovať len príspevky týkajúce sa počítačov. Vytvoríte štítok „Počítače“ a ten potom pri článkoch, ktoré s témou súvisia, budú čitatelia využívať.
Každý štítok má svoj vlastný RSS kanál s adresou v tvare:
http://mojwordpressweb.sk/stitok/menostitku/feed
Ako vypnúť RSS na WordPress stránkach?
Pri statických weboch pravdepodobne RSS potrebovať nebudete. Ako ho viete vo WordPresse vypnúť? Využite bezplatný plugin Disable Feeds.
Tento plugin umožňuje vypnúť všetky alebo vybrané kanály. Svoj web odľahčíte, ak nebudete niektoré kanály zdieľať so širším spektrom čitateľov. Nič sa však nestane, ak RSS necháte zapnuté.