Google je vo vyhľadávaní absolútnou špičkou. Internetový gigant do svojho enginu investuje obrovské prostriedky, a našťastie pre nás, ho poskytuje širokej verejnosti zadarmo (zarába totiž predovšetkým na reklame). Majiteľom webových stránok tak umožňuje ľahko rozšíriť funkcie webu o pokročilé hľadanie.
Vlastný Google vyhľadávač na pár kliknutí
Ak si želáte nasadiť na svoj web vlastný vyhľadávač, zavítajte na stránku https://cse.google.sk/cse/. Vyplňte niekoľko základných polí, ako je adresa stránok pre vyhľadávanie, jazyk a názov vyhľadávača. Výhodou je, že do vyhľadávania môžete zahrnúť výsledky z viacerých rôznych nezávislých webov.
Do svojho vlastného vyhľadávača môžete pridať akúkoľvek z nasledujúcich možností v príslušnom tvare:
- Podstránky: www.example.cz/stranka.html
- Celý web: www.mysite.com/*
- Časti webu: www.example.cz/dokumenty/* alebo www.example.cz/dokumenty/
- Celá doména: *.example.cz
Všetko uložte kliknutím na tlačidlo „Vytvoriť“. Teraz máte pripravený vyhľadávač pre svoj web. Pred vložením do stránok je ešte vhodné ho upraviť.
Základné nastavenie vyhľadávača
Po otvorení úprav vyhľadávača sa vám otvorí okno rozdelené na jednotlivé záložky. Pozrite sa na tie s označením „Základné“. Tu viete doplniť popisky a ďalšie parametre vyhľadávača. Dôležitá je voľba „Vyhľadávať v obrázkoch“. V základnom nastavení je vypnutá. Ak nemáte web postavený na multimediálnom obsahu, tak môžete všetko nechať tak, ako je. V opačnom prípade ju zmeňte.
V okne „Zarábajte“ môžete zapnúť monetizáciu svojho vyhľadávania. Táto voľba je vhodná pre tých, ktorí chcú na svojom webe zobrazovať reklamy tretích strán a zarábať tak na návštevnosti. Ak na tom zarábať nechcete, nechajte voľbu vypnutú.
Záložka „Administrátor“ vám umožní pridať do správy vyhľadávania ďalších členov tímu. Pridajte e-mail danej osoby. Tá potom bude môcť pridávať ďalšie stránky a weby do vyhľadávača.
Úpravy na mieru
Ak vám vizuálna podoba základného vyhľadávača Google nezapadá do vzhľadu webu, v záložke „Vzhľad a dojem“ viete vyhľadávanie upraviť na mieru.
Na výber sú rôzne rozvrhnutia vyhľadávača alebo dokonca vlastné prednastavené motívy. V záložke „Personalizovať“ môžete dokonca zvoliť vhodnejšie písmo, farbu textu a fonty pre jednotlivé prvky vyhľadávania.
Google Vlastný vyhľadávač, ako sa služba oficiálne nazýva, je celý lokalizovaný do nám blízkej češtiny. Nemusíte sa tak obávať, že v nastavení čokoľvek pokazíte. Všetko je prehľadné a v prípade potreby môžete využiť nápovedu.
Po prvotných nastaveniach a úpravách prichádza na rad nasadenie vyhľadávača na webové stránky.
Vloženie vyhľadávača na web môže prebiehať rôznymi spôsobmi. Rovnako ako v prípade niektorých ďalších služieb a prvkov sa vyhľadávač vkladá cez zdrojový kód alebo pomocou pluginu.
Vloženie vyhľadávača do kódu:
1. Vytvorte vo WordPresse novú stránku, ktorú nazvite napr. “Vyhľadávanie”.
2. V editore prepnite do zobrazenia kódu a vložte kód vyhľadávania.
3. Stránku publikujte.
4. Vidíte na stránke vyhľadávač Google?
Skúsenejší používatelia môžu ísť cestou vloženiu skriptu do zdrojového kódu šablóny. Ideálnym riešením pre bežných používateľov je vloženie cez bezplatný plugin.
WP Google Search – šikovný plugin pre rýchle nasadenie Google vyhľadávania na web
Pre vloženie Google vyhľadávača do stránok musíte najskôr urobiť registráciu spomínanú vyššie. Potom cez administráciu nainštalujte plugin WP Google Search.
- Návod: Ako nainštalovať plugin do WordPressu
Po inštalácii prejdite na stránku nastavenia pluginu, kam vložte ID vášho vyhľadávača. Vyhľadávač môžete vložiť do stránok cez widget alebo pomocou shortcodu [wp_google_searchbox].
- Návod: Ako vložiť do WordPress stránky shortcode
- Návod: Ako pracovať s WordPress widgetmi
Po vložení widgetu či shortcodu môžete vyhľadávač ďalej upravovať cez stránky Google – https://www.google.com/cse/. Zmeny na vašom webe sa prejavia obratom.