Ak je načítavanie webu pomalé, vyhľadávač to zohľadní a váš web v poradí vyhľadávania znevýhodní. Otázke rýchlosti načítavania webovej stránky je preto dobré venovať pozornosť. V opačnom prípade zbytočne prichádzate o cennú návštevnosť a o pozície vo vyhľadávaní. Dá sa WordPress jednoducho zrýchliť?
Pomalé načítavanie webových stránok môže byť spôsobené viacerými faktormi. Riešení je našťastie hneď niekoľko a nie je pre ne vôbec nutné začínať s programovaním alebo zložito nastavovať server. Čo môžete urobiť pre zrýchlenie vašich stránok na CMS WordPress?
Ako odmerať rýchlosť webových stránok?
Podľa jednej štúdie máte 7 sekúnd na to, aby ste po príchode návštevníka na váš web zaujali. 7 sekúnd predstavuje veľmi krátky časový úsek, v ktorom si musíte návštevníka získať.
Rýchlosť stránok sa dá ľahko zistiť prostredníctvom špecializovaných nástrojov. Odporučiť môžeme napr. nasledujúce:
- Pingdom
Do rozhrania stačí vložiť URL webstránky a spustiť meranie. V priebehu krátkej chvíle uvidíte výsledok. Ak je nameraný čas potrebný pre načítanie stránok pod 2 sekundy, všetko je v norme. Vyššie hodnoty znamenajú priestor pre zlepšenie.
Pozrime sa na tipy ako zrýchliť WordPress
1. Aktivácia cache alebo ukladanie do vyrovnávacej pamäte zrýchli načítavanie stránok až 5× a zníži záťaž servera
Server, na ktorom redakčný systém beží, generuje pri každej návšteve používateľom súbory, ktoré sa často opakujú. To server prirodzene zaťažuje a pri vyššej návštevnosti je zbytočné, aby bola pre každého návštevníka vyskladaná nová verzia stránky, keď má zobraziť ten istý obsah.
Cache, inak medzipamäť, je preto prvou z funkcií, ktorú by ste mali doinštalovať formou WordPress pluginu. Tento plugin dokáže zrýchliť odozvu webu 2 až 5 krát. Rozdiel je citeľný hlavne pri projektoch s väčšou návštevnosťou.
Ako cache funguje? Cache zaistí aby sa webstránka pre každého používateľa nemusela opätovne generovať. Cache plugin načíta raz vygenerovanú verziu do pamäte a tú potom posiela návštevníkom. To znižuje záťaž servera a zvyšuje rýchlosť načítavania webu.
Vyskúšajte bezplatný WP Super Cache:
1. Plugin WP Super Cache najskôr stiahnite, prípadne ho nainštalujte prostredníctvom administračného rozhrania.
2. Po inštalácii kliknite na „aktivovať“.
3. V administrácii otvorte menu „Nastavenia“ > „WP Super Cache“ a tu zvoľte „Caching On“. Potom voľbu uložte. Východiskové nastavenie je viac ako dostačujúce a ďalšie nastavenia nie sú potrebné. Plugin ponúka i detailné nastavenie pre pokročilých používateľov.
2. Zmenšite obrázky: Správne optimalizované obrázky zrýchlia načítavanie a ušetria miesto
Webové stránky vlastne pozostávajú zo súborov uložených na vzdialenom serveri podobnom počítaču. Čím väčšie tieto súbory sú, tým dlhšie používateľom trvá ich stiahnutie. Samotné stránky sú zložené prevažne zo zdrojového kódu, ktorý nezaberá veľa priestoru.
Každý web používa nejakú grafiku, a práve obrázky a ďalšie multimédiá sú tým, čo dokáže zväčšiť objem stránky. Najmä obrázky s vysokým rozlíšením, väčšinou vo formáte PNG a JPEG, spomaľujú načítavanie stránky. Ich veľkosť sa však dá znížiť bez ujmy na kvalite.
Obrázky sa dajú zmenšiť lokálne alebo automaticky po nahraní na server. Pre nahrávanie už optimalizovaných obrázkov, odporúčame kompresnú službu Optimizilla, ktorá zmenší akúkoľvek fotografiu či obrázok.
Pohodlnejšia voľba, šetriaca veľa času, je inštalácia špecializovaného pluginu. Ten v priebehu nahrávania multimédií do WordPressu automaticky upraví kvalitu a veľkosť obrázka tak, aby nedošlo k vizuálnej zmene, ale aby bolo ušetreného čo najviac miesta. Pozrieť sa môžete napr. na bezplatný EWWW Image Optimizer.
3. Odstráňte zbytočné pluginy
Zdá sa vám, že je CMS WordPress čím ďalej tým pomaljší? Pozrite sa, či v ňom nemáte inštalované pluginy a témy, ktoré už aktívne nevyužívate.
Začať môžete vypnutím nepotrebných pluginov. Všetko, čo ste kedy do WordPressu doinštalovali a nepoužívate, radšej vypnite a následne vymažte. Nielen, že tým môže dôjsť ku citeľnému zrýchleniu, ale obmedzíte tak bezpečnostné riziko, ktoré by z mnohých zbytočných pluginov tretích strán mohlo plynúť.
Ako zistiť, ktorý plugin spomaľuje WordPress?
Je to trochu irónia, ale i tu pomôže plugin. Bezplatný P3 (Plugin Performance Profiler) zistí, aký veľký vplyv majú jednotlivé pluginy na rýchlosť načítavania stránky a všetko ukáže v prehľadnom grafe.
Môže sa stať, že vybraný doplnok stránku spomaľuje, ale nutne ho potrebujete. Takýto plugin nie je nutné odstraňovať. Všetko záleží na tom, ako výrazné spomalenie je. Načítanie celej stránky by ideálne nemalo trvať dlhšie ako 2 sekundy.
Ako na odobranie a deaktiváciu pluginov vo WordPresse:
- V ľavom stĺpci administrácie kliknite na položku „Pluginy“.
- Vyberte plugin, ktorý chcete odstrániť a kliknite na „zmazať“ (najskôr je nutné plugin vypnúť tlačidlom „deaktivovať“).
- To je všetko, odstránenie je bleskové a nie sú potrebné ďalšie kroky.
Nič nezabralo? Zvážte hosting s vyššími parametrami či dokonca vlastný server
V prípade, že ani jeden z vyššie spomenutých variantov nepomohol, na mieste je otázka, či ste nedosiahli limit hostingu vášho webu. Odporúčame zvážiť prechod na vlastný virtuálny server, ktorý ponúka viac výkonu, o ktorý sa navyše nemusíte deliť s webmi iným.